Çocuklar el ele engelleri kaldırdı

04.03.2017 17:45:03 tarihinde eklendi, 497 kez okundu
Sesli Betimleme Derneği, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle düzenlediği "Erişim Haktır" projesi kapsamında hazırladığı, görme engellilere yönelik kukla çocuk filmi ‘Rimolar ve Zimolar’ gösterime sunuldu.

Sesli Betimleme Derneği’nce görme engelliler için sesli betimlemeli olarak düzenlenen kukla çocuk filmi 'Rimolar ve Zimolar', Gören Kalpler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri ile Özel Bahar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin katılımlarıyla gösterime sunuldu.

"Erişim Haktır!" projesi hakkında bilgi Dernek Başkanı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, "Tüm görsel ve işitsel öğelerin görme ve işitme engelliler için erişilebilir hale getirilmesi için çalışan bir derneğiz

. Görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için de işaret dili ve altyazı düzenlemelerinin Türkiye'de geliştirilmesi yönünde Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle 'Erişim Haktır!' başlıklı bir proje hazırladık. Zira ülkemizde sesli betimleme görme engelliler arasında dahi yeterince bilinmiyor" dedi.

TÜRKİYE’YE YAYILMALI

Kukla çocuk filmi 'Rimolar ve Zimolar'ın sesli betimlemeli olarak düzenlenmesiyle görme engelli ve engelli olmayan öğrencilerin birlikte özel bir gösterimle kaynaşarak film izleyebileceğini vurgulayan Kenan Önalan, "Bu bizim hayalimiz. Diliyoruz ki bu özel gösterimler ileriki zamanlarda sadece özel olmasın, tüm Türkiye'ye yaygınlaşsın.

Çocuklardan başlayarak engelli engelsiz herkes bir arada film izleyebilsin, paylaşsın, bir arada yaşasın. Biz böyle bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu sayede engellilerin erişim hakkı ve bağımsızlıkları teslim edilmiş olacak ve toplumsal bütünleşme de en üst düzeyde sağlanacak" diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS