Yıldızlar, operanın "ata"sı için sahne alacak

12.03.2017 03:51:59 tarihinde eklendi, 571 kez okundu
Devlet Opera ve Balesi, Türkiye´de operanın "ata"sı kabul edilen ve opera ile balenin gelişmesinde büyük katkı sağlayan tenor ve rejisör Aydın Gün´ün 100´üncü doğum yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü, Türkiye'de operanın "ata"sı olarak kabul edilen ve opera ile balenin gelişmesinde büyük katkı sağlayan tenor ve rejisör Aydın Gün'ün 100'üncü doğum yılını çeşitli etkinliklerle kutlayacak. "Aydın Gün yılı" ilan edilen 2017 boyunca Gün'ü anmak için operanın yıldızlarının katılacağı konserler düzenlenecek, özel bir CD basılacak ve ünlü sanatçının hayatını anlatan kitap yayımlanacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada, 1917'de Adana'da doğan Aydın Gün'ün Türkiye'deki opera ve bale sanatçılarının meslek sahibi olmasını sağladığını ve emekliler dahil operada çalışan herkes üzerinde emeği bulunduğunu belirtti.

Bu nedenle Gün'ün Türkiye'de operanın "ata"sı olarak kabul edildiğini ifade eden Ada, Aydın Gün'ün Ankara Operası ve İstanbul Şehir Operası'nın kurucuları arasında yer aldığını, 1309 Sayılı Kanun'u yazarak, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün açılmasına katkı sunduğunu dile getirdi.

Avrupa Konseyi Kültür Ödülü'nün yanı sıra 1988'de ''devlet sanatçısı'' unvanıyla onurlandırılan Gün'ün günümüzde kültür sanat alanında önemli yeri olan İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) kurucuları arasında bulunduğunu ve İstanbul Bienali'nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri'ni başlattığını anlatan Selman Ada, Aydın Gün sayesinde opera ve bale sanatının genişleyerek halka sunulmaya başlandığını vurguladı.

DÜNYA ÇAPINDA "DAHİ BİR TÜRK SANATÇISI"

Gün'ün 1990'ların sonunda ailesiyle birlikte yerleştiği Berlin'de de çok önemli işlere imza attığına dikkati çeken Ada, ünlü sanatçının Berlin'de en önemli opera festivalinde başdanışmanlık yaptığını kaydetti.

Aydın Gün'ün dünya çapında kendisini kanıtlamış "dahi bir Türk sanatçısı" olduğunun altını çizen Genel Müdür Ada, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aydın Gün, Türkiye'nin yetiştirdiği dünya çapında üne kavuşmuş önemli bir müzik dahisiydi. Ülkemiz opera ve balede bu kadar ilerleme kaydettiyse, buna en büyük katkıyı sunan kişi Aydın Gün'dür. Kalbimizde yaşaması ve genç kuşaklarının da bu Türk dahisini tanıması için imkanlarımızı seferber ettik. Bu yıl Aydın Gün'ün 100'üncü doğum yılı. Biz de bu yılı 'Aydın Gün yılı' ilan ettik

. İzmir'de Şadi Erdoğan'ın rejisiyle hazırlanan aryalarla süslenmiş metinleri olan bir konseri, Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun'daki yerleşik sahnelerde sanatseverlerle buluşturacağız.

 Her operada Aydın Gün köşesi hazırlanacak. İsmail Aksoy bir derleme kitabı hazırladı, yıl içerisinde o yayımlanacak.Bununla birlikte Türkiye'nin önde gelen opera sanatçıları, Aydın Gün anısına düzenlenecek 'Opera Yıldızları' konserleriyle sanatseverlerle buluşacak

. Konserin ilkini Mersin'de yaptık, büyük ilgi gördü. İstanbul, Ankara ve Samsun operalarının yıldız solistleri soprano Zerrin Karslı ve Deniz Yetim, bariton Caner Akgün, bas Tuncay Kurtoğlu ve tenor Murat Karahan'ın sahne aldığı bu konseri, Aydın Gün anısına ülkedeki tüm opera sahnelerinde dinleyiciyle buluşturacağız."


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS